Ung talentfuld profil vender hjem
Slagelse B&I satser med endnu en kontrakt, på egne unge talenter, som et led i klubbens strategi.
Den blot 19-årige Anders Kaiser vender nemlig nu hjem til Slagelse!
Kaiser har tidligere spillet ungdomsfodbold i SBI – og skiftede som U15, til samarbejdsklubben FC Midtjylland, hvor han skrev kontrakt med akademiet. På akademiet var Anders blandt andet med til UEFA Youth League for FC Midtjylland.

… & Nu er Kaiser altså vendt hjem, til en kontrakt med moderklubben Slagelse B&I!

Jeg er virkelig glad for denne her aftale. Det er ikke en aftale der er kommet i hus over natten, det har været længe undervejs og den har været værd at kæmpe for. ” Udtaler Zouher Abdullatif, der kalder Anders Kaiser for en talentfuld ung profil, der er hårdtarbejdende og fylder meget på banen.

Slagelse B&I er samarbejdsklub med FC Midtjylland, hvor de bedste spillere sendes til akademiet – og bryder de igennem, opnår de lige som Anders Kaiser en kontrakt med akademiet. Det er en del af klubbens strategi at sende de bedste videre, mens nummer 2 og 3, skal gøres til klubbens egne nummer 1.

Det er en af de aftaler jeg er utrolig stolt af. En ung talentfuld spiller, som vi sender til Midtjyllands Akademi hvor han bliver skolet af nogle af de bedste. Efter et kort ophold i København, formår vi nu at hente ham hjem til klubben igen, han er en af de spillere og en del af den historie, vi hver dag arbejder for” Tilføjer Zouher Abdullatif, der understreger at aftalen med Kaiser underbygger den ambitiøse strategi klubben har valgt; At udvikle fremtidens lokale stjerner.

Jeg glæder mig til igen at repræsentere den klub, jeg tidligere har repræsenteret” siger Anders Kaiser og fortsætter “Byen betyder utrolig meget for mig – også klubben selvfølgelig, jeg er født og opvokset i Slagelse, så det er en by der betyder meget for mig” – Afslutter Anders Kaiser der glæder sig til at se en masse folk på lægterne.

 

Velkommen hjem Kaiser!
– Vi er glade og stolte af at have dig med på holdet!