Trænerskifte på U19

U19 Cheftræner Steen Hansen valgte efter weekenden kamp mod AB at få ophævet sin aftale med Slagelse B&I.

Dette sker efter gode samtaler mellem Steen og klubbens Talentchef Jonas Nielsen. “Jeg vil gerne takke Steen for hans indsats under hans kortvarige tid i SBI. Jeg har været glad for samarbejdet med Steen, hvor vi har kunne se, at drengene virkelig har udviklet sig. Selvfølgelig kigger man altid på tabellen i fodbold, men det er drengenes udvikling, der har størt fokus i et talentudviklingsmiljø som vores, og denne del har set rigtig spændende ud, udtaler Talentchef Jonas Nielsen

Slagelse B&I ønsker Steen Hansen held og lykke med sin videre trænergerning og uddannelse.

… og velkommen til

Slagelse B&I kunne allerede samme dag præsentere Theis Bennekou som konstitueret U19 Cheftræner for resten af 2020. Theis har gennem sine 11 år som træner, hvoraf de seneste 7 år har været i Køge BK, trænet alt fra U14 til senior. Siden sommeren 2018 har Theis stået i spidsen for Køges 1. hold i Sjællandsserien.

“Jeg er rigtig glad for at kunne byde Theis velkommen i Slagelse B&I. Theis har allerede ved andre lejligheder set vores U19 drenge spille og med Theis’ profil er jeg sikker på, at de for resten af 2020 kommer til at blive et rigtig godt match,” udtaler Jonas Nielsen

Theis deltog ved U19 træningen tirsdag, og starter officielt i morgen torsdag.

Muhammed Kara og Niels Sørensen fortsætter som en del af trænerteamet, og U19 drengene skal allerede i kamp igen den kommende lørdag i en svær udekamp mod B93.

Vi håber, I vil tage godt i Theis – Velkommen til!