Slagelse B&I søger Børneudviklingstræner (U12 og ned)

SBI søger en engageret og motiveret træner, der vil være med til at udvikle børnefodbolden i klubben, med primært fokus på U10-U12.

Slagelse B&I har i disse år stort fokus på at udvikle børnefodbolden både internt i klubben, og i hele regionen. Et stort mål er at få flere børn til at spille fodbold, samt at fastholde de unge mennesker længere i sporten.

Brænder du ligeså meget for børnefodbold, og kunne tænke dig at være med på denne rejse, har vi måske netop nu muligheden for dig.

Vi søger en Børneudviklingstræner som primært har fokus påU10-U12 årgangene, men som også byder ind med træningsmæssig sparring til årgangene under.

Vi forventer, at du har trænererfaring med aldersgruppen U8-U12 og gode lederevner. Du har som minimum en C-licens, og er interesseret i at gå forrest og vise den faglige retning, der skal til for at udvikle aldersgruppen både fodboldfagligt og socialt i denne halvtidsstilling.
Børneudviklingstræneren har ansvaret for koordinering af klubbens børneudviklingsprogram for U12 og ned, inkl. kontakt med trænere, forældre mv. omkring det sportslige. Det indebærer blandt andet at sikre sammenhængen i træningen for U10-U12 og koordinere med klubbens øvrige sportslige ledelse (Børneansvarlig U6-U9 og Ungdomsudviklingstræner U13-U15).
Vi kan tilbyde et stærkt fodboldfagligt miljø, hvor du kan udvikle dig i et tæt samspil med den stærke træner- og ledergruppe, vi har.
Du vil også blive en del af en stolt og traditionsrig klub, som vil fortsætte med at uddanne nogle af regionens dygtige fodboldspillere og samtidig have en stærk bredde og et godt socialt miljø.

Stillingen er jf. DBUs licenskrav en halvtidsstilling med et fast månedligt lønniveau på 10.000,00 kr.

Årgangene træner mandag, onsdag og fredag kl. 16:30-18:00.

Hvis du har interesse i dette eller har spørgsmål omkring stillingen, er du meget velkommen til at kontakte Talentchef Jonas Nielsen 28742720 – jonas@slagelseboldklub.dk

Vi ser frem til at høre fra dig.