Slagelse B&I ændrer organisationen

Med udgangen af den netop overståede efterårssæson benytter Slagelse B&I pausen fra banerne, til udenfor banerne, at ændre organisationen for klubben på Parkvej i Slagelse.

Et internt ønske om at skabe en klub og forening i ny balance, munder nu ud i nye målsætninger og organisatoriske ændringer.

Som så mange andre fodboldklubber har perioden med Covid-19 også betydet nedgang i sponsorindtægter, udfordringer med trænerkapacitet, frivillige og samtidig har rangeringer i ungdomsafdelingen og licenskrav også skabt en situation, som ledelsen har følt sig nødsaget til at angribe.

Den nye 2024-strategi handler om at videreudvikle en fodboldklub, hvor fokus er på lokal fodbold med lokale spillere på højest mulige niveau. Slagelse B&I har det seneste år, med stor glæde bygget på med brugen af egne spillere på divisionsholdet, og denne tilgang skal styrkes og udvikles.

Målene er individuelle pr. årgang og segment, og styret af realisme, for hvad området kan bære. Samarbejdet med netværksklubberne (Klubnetværket Vestsjælland) vil have stor fokus, og internt er fokus på at skabe de bedst mulige rammer for talentudviklingen.

Som områdets førende klub indenfor elitefodbold skal positionen fastholdes og udbygges. Men man flytter nu også blikket mod børnefodbolden (U6-12), over talent og
elite (U13-19) til voksenfodbolden. Vejen fra ungdommen, til at spille på stadion for regionens bedste spillere skal være kortere – og mere direkte. Men det skal også være muligt at udvikle sig i Sjællandsserien eller hygge sig i serie 4.

Til at løfte denne opgave har SB&I udnævnt klubbens nuværende divisionstræner, Zouher Abdullatif, som øverst ansvarlig for den samlede sportslige udvikling i hele SB&I i stillingen som ny Sportschef.
Fra U6 til 3.division skal han skabe transition mellem segmenterne og forankre en ny kultur. Hans baggrund på både ungdoms- og seniorniveau, lederevner, fodboldmæssige kvalifikationer og forståelse for foreningskultur og elitemiljøer i kombination, gør ham til den perfekte primus motor på denne forandringsproces.

SB&I’s Formand Michael Birkedal udtaler: ”Zouher har sammen med sit team ydet en enorm flot indsats i hele 2021 omkring vores divisionshold og seniorafdeling, og startet den bølge op, som vi fortsætter nu. Et SB&I-hold med egne spillere, og devisen ’er man god nok, er man også gammel nok’.

Vi er klar over, at vi p.t. ligger tungt i 3. division, men det får os ikke til at ryste på hånden. Det skal være slut med kun at kigge 6 måneder frem. Vi tror så meget på, at det er den rigtige vej, at vi også er klar til resultatmæssigt at tage nogle slag. For resultaterne skal nok komme, talentmassen er der. Men vigtigst af alt er, at vi har en samlet klub, der udvikler sig, i det tempo den kan absorbere.

Fra 1. januar 2022 er 3. divisionsholdets nuværende assistenttræner Henrik Carlson samtidig ansat som cheftræner, og der arbejdes p.t. på staben omkring holdet. Kommende sportschef Zouher Abdullatif supplerer:

Nu har jeg selv arbejdet tæt sammen med Henrik det sidste år. Der er hos mig og bestyrelsen fuldstændig enighed om, at Henrik kan løfte opgaven, og samtidig passer ind i; at vi gør det, vi siger – hvis man er dygtig nok, er man gammel nok. Henrik er uddannet hos os selv, via ungdommen og kender til arbejdet med at få de unge drenge løftet til næste niveau. Sammen med spillerne skal han nok fortsætte den kurs vi som trup og klub er på. Vi tror 100% på vores nuværende trup og stab, og bygger lag på, der passer til strategien herfra”.

Sammen med ændringen i det sportslige set-up, styrkes Slagelse B&I også administrativt, idet tidligere talentchef Jonas Nielsen indtræder som Administrations- og Økonomichef for at styrke klubbens fokus på drift, samarbejde med netværksklubber, kommune og DBU – i nogle år, hvor kravet til dokumentation er markant stigende.

Mick Keller der tidligere har været en del af klubbens administrative set-up, vil fremover være tilknyttet rollen som Teamkoordinator med fokus på at lette byrden fra seniorteamet på de praktiske opgaver – samt hvorfra han kendes mest, ved afviklingen af kampe og events på Harboe Arena Slagelse.

 

Spørgsmål kan rettes til:

Formand Michael Birkedal: 40304260 / formand@slagelseboldklub.dk
Sportschef Zouher Abdullatif: 60604984 / zouher@slagelseboldklub.dk