Ny Børneudviklingstræner: Et stort skridt

Selvom frosten satte ind i sidste uge, arbejdes der stadig på livet løs på Parkvej i Slagelse. Både på kontorerne men ikke mindst på banerne, hvor det nu enten hedder “Hallen eller Kunsten“.

Da Slagelse B&I offentliggjorde den nye ændring i organisationen, meldte de samtidig ud, at blikket blev rettet mod Børnefodbolden. – Og lige præcis den opgave, har nu taget sit første spadestik.

I rollen som ny Børneudviklingstræner, tiltræder nemlig den unge, og i børnefodbolden meget erfarne, Kristian Vittenbach i en deltidsstilling.

Kristian har de sidste par måneder, efter han vendte hjem fra FC Midtjylland, haft ansvaret for klubbens U10 og U11 – og med sin bagage fra trænergerningerne, var blikket hurtigt rettet mod den unge aspirant.

Jeg er utrolig glad for at Kristian har valgt at takke ja, til så vigtig en opgave” lyder det fra Sportschef Zouher Abdullatif, der kalder det et stort skridt på vejen for børnefodbolden: “Vi skal være skarpe, vi skal turde udfordre og så skal strategien være tydelig hele vejen ned. Dé er fremtiden – og de er måske nogle af de vigtigste, derfor skal de også have den rette opmærksomhed” fortæller han.

Kristian startede sin trænerkarriere allerede som 16-årige, hvorefter han tog til FC Midtjylland, hvor han på Guldminen ikke blot var cheftræner, men også en del af børnenes hverdag.

Børn skal være børn. Det er ikke elite i denne alder – og det ry skal vi have lagt fra os” fortæller Kristian, der til dagligt arbejder i en børnehave her på Vestsjælland, hvor han med sit rolige væsen præger dem i livets første og vigtige år.

På banen skal vi være i øjenhøjde og danne relationer mellem børn, men uden for, må vi også godt turde at sætte overlæggeren højt – og så skal vi udfordre og tænke nyt” tilføjer han, ud fra den ambition, at vi hver dag skal arbejde for at skabe Sjællands bedste børnefodbold – et sted for træningsparate og et sted hvor børn kan være børn, samtidig med de udvikler sig.

At være ambitiøs og talerør for børnefodbolden, var noget af det Zouher hurtigt registrerede “Det var vigtigt for mig, at det ikke ‘bare’ var en rolle der skulle besættes. Kristian er den rette mand til opgaven og det ved han. Måske vigtigst: Kristian tør at sætte krav til ledelsen – og det er afgørende for, at vi også udvikler os.” fortæller Zouher, om den nye ansættelse.

Tættere på – og flere hænder
Som et led i ændringen af organisationen i Slagelse B&I, blev beslutningskompetencerne rykket ud, hvor de giver mening – nemlig i de 3 ledelsesgrupper, tæt på banen. Hos børneudviklingstræneren, Ungdomsudviklingstræneren og i segmentet U17-Senior.

I børne-årgangene er der allerede et fantastisk team, som ingen vist er i tvivl om gør det fantastisk, men det skal suppleres, så vi kan komme endnu tættere på de drømme, der nu lægges for børnefodbolden.
Vi skal tættere på og derfor skal vi også være flere hænder” fortæller Zouher Abdullatif der hurtigt lægger ordet over til Kristian: “Går man med tanker om at prøve at blive træner, så skal man endelig tage fat i os, vi er ved at starte en rigtig spændende rejse – og udover et godt fællesskab hvor man bliver en del af holdet med det samme, får man også en god personlig udvikling“.
Erfaring er på ingen måde et krav, det handler om mennesket afslutter han: “Har man lysten og det gode humør, så det om at skrive, det faglige skal jeg nok komme med – det er det jeg er her for.“.

– Og med de ord sagt, går børnefodbolden nu nye og spændende tider i møde i Slagelse og på Vestsjælland.