Førsteårs U19: Spiller sig til historisk aftale

“ Viljen til at ville, giver evnen til at kunne ”. Det må alle omkring Slagelse-drengen Bertil Rygaard Hansen nok sande, for hans udvikling har været præget af gå-på-mod, vilje og enorm styrke.

Bertil er førsteårs U19 i Slagelse B&I og har trofast trukket den røde trøje over hovedet på Parkvej. I sin første ungdomstid i Slagelse B&I var Bertil i forløb hos FC Midtjylland, hvor han efter en rum tid, blev sorteret fra på grund af fysikken.

Men her kan man så vælge at slå op eller kæmpe – Bertil valgte at kæmpe og har med den lange hårde kamp, hver eneste dag, ikke blot kæmpet sig til en stærkere fysik og hurtighed på banen, men nu også en aftale med hans klub – Slagelse B&I.

Bertil er skoleeksemplet på, at hvis du kæmper og har viljen, så sætter du kun selv begrænsningen. Det har på ingen måde været nemt, det er hårdt at være så dedikeret som han er, men det giver resultater – og jeg må bare sige at jeg er dybt imponeret over den udvikling” lyder det fra Sportschef Zouher Abdullatif, der har fulgt Bertil gennem hele hans udvikling, som er symbolet på at den hårde kamp, respekt og ydmyghed – altid vinder.

Vores egne talenter
I Slagelse B&I er det vigtigt at prioritere sine egne talenter, som har været bygget op gennem mange års arbejde i klubben. “Bertil han er ikke bare en god dreng, han har også udviklet sig til en rigtig god fodboldspiller. Det er stort – og nok også manges drømme, at spille sig til en aftale, så man skal ikke tro det er noget vi bare belønner med – Bertil har kæmpet sig til hvert et ord i den – og denne her er nok kun den første, i en lang karriere for ham” lyder det videre fra Zouher, der er stolt af endnu en af klubbens egne talenter, kan skrive sig ind i historien.

Bertil har ikke kun gjort sig særdeles bemærket på U17 og U19, men også de gange han har drevet afsted med 3. Division “Han er dedikeret – og han viser, at han har kæmpet sig meget tættere på divisionen – nu skal vi sammen med vores transisionstræner gøre ham klar til seniorfodbolden” lyder det fra Zouher, der senest så Bertil løbe på banen i Ishøj, hvor han scorede det ene mål for divisionsholdet, som Vestsjællænderne kunne køre hjem med.

Bertil debuterede første gang officielt for 3. divisionsholdet i sommers, hvor han udover et par indhop i Divisionen, spillede med i Sydbank Pokalen.