Endnu en SBI-træner har fået A-Licens

Slagelse B&Is talentafdeling fik i sidste uge endnu en træner med UEFA A-Licens. Det er U14 Cheftræner Mads Vittenbach, der har gennemført A-Træneruddannelsen, som han startede på i januar 2019, og nu har bestået eksamen, hvor han blandt andet forsvarede sin hovedopgave “Omstilling VI -> DE – Liverpool FC’s reaktioner og forberedelse i forbindelse med boldtab”.

“Min A-træneruddannelse var noget jeg havde set frem til i lang tid, og den levede helt klart op til mine forventninger. Masser af ny viden, fede oplevelser og god sparring, som helt klart er noget der også allerede nu har påvirket mit virke i Slagelse B&I positivt. Det er altid spændende at opleve og høre om hvordan talentudvikling fungerer i de største klubber i landet. Desuden var studieturen i Schalke 04 i uge 7 en kæmpe oplevelse, med masser af fed inspiration. Nu ser jeg frem til at kunne bruge den nye viden i endnu højere grad i den kommende tid på banerne”, siger Mads Vittenbach.

22 årige Mads Vittenbach er en lokal knægt, der selv spillede ungdomsfodbold i SBI, men som allerede som 15 årig valgte at gå trænervejen. “Vi er utrolig stolte af, at Mads nu har fået sin A-Licens. Mads er en meget dedikeret, talentfuld træner, med SBI-blod i årene, som brænder for klubbens strategi og virkelig bidrager til den store udvikling klubben gennemgår i disse år, derfor skal der lyde et ekstra stort tillykke med licensen til Mads,” udtaler klubbens Head of Coaching Jonas Nielsen.

Da SBI har stort fokus på udvikling og uddannelse af klubbens trænere, er der ligeledes en træner tilmeldt på A-træneruddannelsen i 2020. Her er det U13 Cheftræner Sebastian Høj Bruun, der begynder på uddannelsen i den kommende weekend. Sebastian er, som Mads, også en lokal knægt der tilbragte sin ungdomstid i SBI.