Træningslejr

U17 og U19 træningslejr i tyske Goch

Fredag op til vinterferien drog U17 og U19 truppen mod den tyske by Goch, tæt på den hollandske grænse, hvor årets træningslejr skulle afholdes. Tidligt lørdag morgen ankom 46 spændte spillere og ledere til hotellet i Goch, hvor et meget serviceminded personale tog imod. Efter en lækker morgenmadsbuffet og indtjekning på værelserne, var det tid til en let løbetur i den lille hyggelige by. Da løbeturen var overstået og drengene havde fået tid til at slappe lidt af, og set sig omkring på hotellet, blev de præsenteret for formålet med turen og ugens overordnede program. Desværre var der en storm på vej mod området, så det ville være farligt at være udendørs fra søndag aften og hele mandagen. I Tyskland havde man allerede lukket alle skoler mandag. Derfor var træningskampene, der var planlagt til mandag aflyst.

På hotellet havde man heldigvis 2 indendørs 5v5 kunstgræsbaner, der kunne benyttes til træning, samt at styrkelokalet og poolen var til rådighed. Spillere og ledere blev enige om, at vejret er svært at gøre noget ved, så man skulle sammen gå til ugen med den indstilling, at man skulle have mest muligt ud af turen. Dette levede alle fuldt ud op til og indstillingen til træningen var i top.

2 indendørs kunstgræsbaner reddede træningslejren de første par dage

Træningen søndag og mandag var dermed indendørs på hotellet. 3 fodboldtræningspas, samt et fysisk cirkeltræningspas blev gennemført på de fantastiske indendørs kunstgræsbaner. I poolen blev der arrangeret vand-aerobic og i styrkelokalet genoptrænede et par af de skadede spillere.

Tirsdag formiddag kunne der endelig trænes udendørs på en kunstgræsbane få kilometer fra hotellet hos VfB Alemannia Pfalzdorf. Selvom drengene havde været positive de første par dage, var det tydeligt, at de havde savnet at komme udendørs.
Tirsdag eftermiddag blev der spillet en intern træningskamp mellem U17 og U19, da kampen mandag jo var aflyst. Det var ikke muligt at finde en tysk klub, da de skulle afvikle de kampe i deres turnering, der var aflyst i weekenden, i disse dage.

De sidste detaljer lægges på U17 kampoplægget til den interne kamp mod U19

De spillere der var for skadet til at deltage i den interne kamp, fik til opgave at forberede oplægget til kampen. Der blev kigget ind i klubbens spillestil og diskuteret flittigt. Op til kampen fremlagde spillerne så deres arbejde og fortalte hvilket udtryk, man ønskede at se under kampen. Flere af spillerne gav udtryk for efterfølgende, at det var en spændende, men også udfordrende opgave at se på tingene fra trænernes side.

Hovedindgangen på hotellet Sport- und Tagungshotel De Poort

Personalet på hotellet, det 4-stjernede Sport- und Tagungshotel De Poort, var så kede af, at det var sådan et stormvejr mens SBI var på besøg, og at det gik udover træning og kamp. Derfor var de konstant på stikkerne, for at give alle det bedst mulige ophold. Dette fik de stor ros for. Generelt var det et rigtig godt hotel til en træningslejr med SBIs behov. Værelserne havde det, de skulle have, med gode senge, maden var god og varieret, og blev indtaget i en hyggelig spisesal, der mindede om en gammel riddersal. Personalet var glade, smilende og overbærende og med til at skabe rammen om en god tur med unge mennesker.

Hotellet rummede også fantastiske møde og konferencelokaler, som både blev benyttet til spillerudviklingssamtaler, teambuildingøvelser og sidst, men bestemt ikke mindst, den legendariske Sportsquiz ved U19 cheftræner Lennart Kragh. Sportsquizen blev selvfølgelig vundet af et stærkt trænerhold.

Indgangen til Vitesse 08 Gennep Stadium

Onsdag var det endelig blevet rigtig kampdag, hvor den hollandske klub Vitesse 08 Gennep skulle udfordres. Dagen startede med en træning i høj solskin på kunstgræsbanen i Pfalzdorf. Drengene var fokuserede og træningen hos både U17 og U19 var på et højt niveau.
Efter hvile og prematch-dinner, kørte holdene mod Vitesse 08 Gennep Stadium i Holland, hvor kampene skulle spilles.

U17 lagde for med en 5-0 sejr over hollænderne, hvilket snildt kunne være blevet større, da SBI bl.a. brændte to straffespark.
Efterfølgende mødte U19 et hold, der var suppleret med et par ungseniorer. Denne kamp endte 1-1, hvor SBI igen brændte et straffespark. og Vitesse 08 scorede på et straffespark, som selv deres træner undskyldte for var blevet dømt.

I begge opgør gik hollænderne voldsomt til stålet. Der er i Danmark sjældent set så mange glidende tacklinger i en ungdomskamp, som det var tilfældet i disse kampe. Dette gav SBI-drengen lidt hår på brystet at møde sådanne modstandere, og de lærte at slippe bolden hurtigere og flytte sig efter en aktion.

Efter kampene gik turen tilbage til hotellet for at hente bagage og få fyldt depoterne igen, inden turen gik hjem mod Danmark igen.

Vitesse 08 Gennep Stadium

Vitesse 08 Gennep Stadium

Efter hjemkomst har vi haft en lille snak med anførerne for de to trupper.

Philip Nielsen, anfører U17

Hvordan har træningslejren været?
“Træningslejren har været fantastisk, vi har alle oplevet en masse ting, og lært en masse i forhold til sammenhold og hvordan vi skal tænke under pres. Af hvad jeg har set, har alle hygget sig gevaldigt, vi har alle været fokuseret, når der skulle fokuseres, og så har vi haft mulighed for at hygge på værelserne og slappe af når der var tid til det. Så i bund og grund har det været en fantastisk træningslejr.”

Hvad har du fået ud af træningslejren?
“Jeg har fået en del ud af denne træningslejr. Jeg har lært hvordan, jeg skal spise inden kampe og hvordan jeg generelt skal spise, når man træner så meget på så få dage. Jeg har lært, det er vigtigt, at alle fra holdet har noget at sige, og at alle skal høres, men at man også skal tage ansvar for sine egne holdninger.”

Hvad har holdet fået ud af træningslejren?
“Som hold har vi fået et stærkere sammenhold, ikke kun imellem 2.års spillerne men også imellem 1.års. Jeg har oplevet, at alle har snakket med alle og alle har hygget sig. Så i sidste ende har hele holdet fået noget ud af denne træningslejr, både i forhold til fodbolden men også i forhold til det sociale.”

 

Magnus Nielsen, anfører U19

Hvordan har træningslejren været?
“Jeg synes, den har været rigtig god. Gode forhold, gode baner, fedt hotel og mange gode stunder med mine holdkammerater og trænere. Det var selvfølgelig lidt ærgerligt, at vi har skulle træne primitivt nogle dage, da vejret ikke var med os. Men det er der jo desværre ikke noget at gøre ved.”

Hvad mener du, at holdet fået ud af træningslejren?
“Som hold har vi fået meget sammenhold ud af denne tur. Vi har lært hinanden at kende i forskellige situationer. Hvordan reagerer folk i presset situationer, hvor er folks grænser og hvornår kan man presse hinanden til det sidste.
Derudover har vi bare fået en masse sjov og hyggelig tid sammen som hold. Det er ikke altid, man når det i omklædnings rummet til dagligt. Jeg føler også, at man er kommet tættere på folk man ikke snakker så meget med normalt.”

Hvad har du personligt fået ud af træningslejren?
“Jeg har personligt fået meget ud af denne tur. Jeg har fundet ud af, hvor jeg står fysisk, mentalt og jeg har bygget på i forskellige tekniske øvelser.
Vi kan bruge meget af det, vi har lært på træningslejren i turneringen. Socialt ved vi nu, hvor vigtigt det er, at vi står sammen og hvor vigtigt det er, at folk byder ind med det, de har hver især, både inde og udenfor banen. Derudover føler jeg, at vi har bygget en del på fysisk. Vi ved nu, hvad vi kan og hvor langt ud vi kan presse hinanden, så der skal bare lige lægges det sidste på. Teknisk føler jeg mig personligt meget mere klar til turnerings start. Jeg har i denne uge kunne øve de fokuspunkter, som er nødvendigt for, at jeg kan fortsætte min udvikling som fodbold spiller.
Som anfører synes jeg det er spænende at se hvordan og hvor hurtigt folk kan ændre sig til noget bedre og stærkere. Hvor meget det hjælper med opbakning, samt at vi tror på hinanden . Vi kan meget mere end vi tror, resultater og udvikling ligger lige foran os, og med denne tur føler jeg vi er et skridt tættere på vores mål.”

“Så alt i alt en rigtig fed tur, hvor vi har været en smule uheldige med vejret.”