Nye Cheftrænere på U10 og U11 præsenteret

Når de unge fodboldspillere i årgang 2010 og 2011 kommer til træning efter sommerferien, vil det være med nye cheftrænere til at stå i spidsen for træningen. U10 (2011) og U11 (2010) går et spændende år i møde, der byder på fælles træningslejr, stævner, og mulighed for en fodboldtur til SBI’s samarbejdsklub  FC Midtjyllland.

Cheftræner for U10 årgangen bliver 18 årige Nicolaj Ekdahl. Nicolaj har de seneste to år, været assistenttræner på klubbens U11 hold, hvor han med stort engagement og lyst til at lære, har udviklet sig med så hastige skridt, at han nu er klar til at stå i spidsen for en årgang.

Som assistent får Nicolaj Alaa Chehayber til at støtte sig. Alaa har det seneste år fungeret som trivselsansvarlig i U10-U12, og inden da var han træner i samme segment.

 

Cheftræner for U11 bliver Jack Lundberg Andersen, der kommer til SBI fra Vemmelev SGI, hvor han ligedeles var cheftræner for 2010 årgangen.

Assistenttrænere for U11 vil som i år være Lars Wulff (i midten på billedet) og det unge trænerspirer Henrik Pedersen.