Sportschef Søren Andersen fortæller om dagens program (Foto: SBI)

En vellykket inspirationsdag for klubbens trænere

Største delen af klubbens trænere var søndag samlet i SBI’s klubhus til inspirationsdag. Dagen indeholdt både spændende oplæg, samt praktik på banen.

Det er efterhånden blevet en tradition, at klubbens Sportschef Søren Andersen samler alle klubbens trænere til inspirationsdag den sidste søndag i januar. Derfor mødte størstedelen af trænerne fra U6 og til senior søndag morgen ind i SBI’s klubhus, hvor dagen begyndte med en let morgenmad og en god kop kaffe. Så snart morgenmaden var på bordet, gik snakken lystigt over bordene og det er tydeligt, at denne mulighed for at sidde og snakke på tværs af årgangene i et lidt mere frit forum er noget der sættes pris på.

Mens folk tyggede de sidste krummer i sig, bød Søren velkommen og præsenterede dagens program. Der var informationer om status i klubbens forskellige segmenter, samt om planerne for overlevelse i 2. division. Herefter havde sportschefen et spændende og livligt indlæg om klubbens værdier og hvordan vi får dem realiseret i hverdagen.

Klubbens Head of Coaching Jonas Nielsen informerer om DBUs arbejde med at lave en ny børne-strategi (Foto: SBI)

Efter Sørens oplæg, overtog klubbens Head of Coaching ordet og fortalte om arbejdet med at oprette DBU TOP-Center Syd- og Vestsjælland, hvad projektet går ud på og hvad det betyder for SBI. Efterfølgende informerede han om DBUs arbejde med at udvikle den første strategi for børnefodbold i Danmark. Det er planen, at der til sommer skal præsenteres en strategi med formalet at skabe en “fælles forståelse om børnefodbold”. Der arbejdes ud fra synet, at “børnefodbold er ikke elite eller bredde, det er fodbold for børn”. Dette er et syn som SBI bakker meget op om, og man vil følge interesseret med i arbejdet med strategien.

Efter de interessante og informative oplæg, var det tid til at komme ud på banen. Her havde U14 cheftræner Mads Vittenbach og U17 cheftræner Zouher Abdullatif forberedt et træningspas med klubbens stærke U14 mandskab, tilsat et par U13 spillere. Temaet var “en rød tråd i træningen”. Spillerne arbejdede seriøst med dagens fokus “omstillinger” og tog godt imod trænernes instruktioner. Dagen sluttede med et kort oplæg og efterfølgende diskussion med udgangspunkt i træningspasset.

Zouher instruerer U14 spilleren Mikkel Stahlhut (Foto: Noah Thilemann / Photomann)

 

 

Trænerne følger interesseret med (Foto: Noah Thilemann / Photomann)

 

(Foto: Noah Thilemann / Photomann)