Admir Muftic i sejrsrus med 2005-årgangen, da de var U12

U12 Trænerteamet er på plads

Det bliver et samarbejde mellem den rutinerede SBI-Træner Admir Muftic og den unge trænerspirer Haris Sabic, der i den kommende sæson skal stå i spidsen for klubbens U12 drenge. Morten Weensgaard er 3. mands i teamet og kommer til at stå for hold 2 kampene.

Admir er uddannet med UEFA B-licens, og har tidligere været cheftræner for flere årgange i betweensegmentet U10-U12, bl.a. den stærke 2005-årgang, da de skulle gøres klar til elitefodbold.

22-årige Haris Sabic kom til SBI sidste sommer, og stod i sin første sæson i klubben i spidsen for denne årgang. Haris er en ambitiøs træner, med store drømme for sin trænerfremtid, derfor er det et perfekt match, at han her kan suge lidt til sig fra Admirs erfaring. HAris har C-licens, og er i gang med B-uddannelsen.

Morten Weensgaard har efterhånden trænet i klubben i en del år, og har været på denne årgang de seneste 5 år. Morten har derfor udover sin store fodboldfaglighed, også fra egen karriere, også stor viden omkring årgangen og kan yde stor støtte til Admir og Haris.