Ny Børneudviklingstræner i Slagelse B&I

Det bliver Per Venzel, der skal efterfølge Zouher Abdullatif som klubbens Børneudviklingstræner pr. 1. juli 2020.

Da Zouher Abdullatif meddelte, at han ikke havde mulighed for at fortsætte som Børneudviklingstræner gik arbejdet i gang med at udvælge den næste til denne vigtige position i klubben. Valget er faldet på den rutinerede klubmand Per Venzel. Per kommer til at stå i spidsen for udviklingen af børneafdelingen fra U12 og nedefter. Opgaverne er bl.a. træningsplanlægning og -struktur, sparring med trænerne og sikre den røde tråd fra de mindste og hele vejen op igennem segmentet. Så børnene stimuleres rigtigt ift. deres alder gennem glæde og leg med “verdens bedste legetøj”.

Det største fokus vil være på betweenårgangene U10-U12, hvor kravene gradvist øges i et alderssvarende tempo, så spillerne er klar til elite-fodbold i U13.

Per har 33 års erfaring som fodboldtræner på Vestsjælland, hvoraf de seneste mange år har været i SBI, og ydermere har Per nu i 10 år været DBU-instruktør på børnetræneruddannelserne. Så børnetrænerne i klubben kan se frem til at drage fordel af Pers store erfaring og mange gode redskaber til at møde børnene i øjenhøjde.