Historisk investering i børnene: Nu fuldtidsansættes Kristian Vittenbach
Der er langt fra feriestemning på Parkvej, hvor der stadig arbejdes på højtryk, for igangsætte de første spadestik mod nye højder, i såvel talent sektoren, som i børneafdelingen.

For første gang, har Slagelse B&I nu valgt at fuldtidsansætte i den sportslige sektor, en ansættelse der skal sætte et afgørende aftryk på børnefodbolden på Vestsjælland.

20-årige Kristian Vittenbach tiltræder efter ferien som Børneudviklingstræner på fuldtid, hvilket er en aftale sportschef Zouher Abdullatif, virkelig bifalder: “Det er måske en af vores vigtigste aftaler i mange år” lægger Zouher an og fortsætter: “Jeg tror snart ikke vi kan gøre det mere tydeligt, hvor meget vi satser på børnefodbolden på Parkvej.” hvorefter den nye samarbejdsaftale om børnefodbolden med FCK og den officielle blåstempling, som klubben modtog af DBU Børneklub, for deres arbejde, nævnes.

Kristian er ud over at være fantastisk sammen med børnene også fagligt rigtig dygtig når det kommer til Børnefodbold” fortæller Zouher, der med et smil i øjnene kalder ham for børneambassadør: “… Og så det jo vigtigt, når tingene går stærkt, at der altid er en der taler børnenes sag. Kristian har været børnenes ambassadør det sidste år – og med det han kan udrette ved nu at være her fuldt ud, så klubben virkelig en lys og spændende tid i møde

Glæder sig til fuld dedikation
Sammen med Zouher, står Kristian Vittenbach, som efter sommer forlader sit arbejde i Børnehaven for nu at kunne dedikere sig fuldt ud til børnefodbolden: “ Jeg er rigtig glad for at kunne gå 100% ind i det der betyder mest for mig – nemlig børnefodbolden”, fortæller Kristian Vittenbach, der har været ansat deltid det seneste år, hvorfra han kom til Slagelse B&I fra FC Midtjylland, hvor han var ansat på guldminen.

Kristian kommer efter sommeren til at være en del af samarbejdet med FCK om klubbens børnefodbold, mens flere opgaver allerede ligger klar til at udvikle børnefodbolden, til et helt nyt niveau – hvor ambitionerne på ingen måde er sat lavt: “Vi kan noget i SBI. De fleste der kender mig ved, at mit hjerte ligger i børnefodbolden, trivsel og fællesskabet før børn. Hvor glæden kommer før noget andet.” fortæller Kristian, der med camps og stævner på tegnebrættet, allerede har taget hul på de første af mange opgaver for børneårgangene.

Stor investering i børnene
Slagelse B&I har det seneste halve år investeret stort i børnefodbolden. Ud over at nedsætte kontingentet til et af områdets laveste, så tilfører klubben nu yderligere ressourcer gennem en ansættelse kun til at udvikle børnene.

Børnene er vores fremtid, ingen børn – ingen fodbold i fremtiden. For mig handler det ikke kun om alt det vi kan give på banen, men også alt det uden om. Det er nogle af de vigtigste år, så at indgå i fællesskaber og sikre trivsel og smil på læben, er en lige så vigtig del af livet” fortæller Kristian, der på ingen måde lægger skjul på, at han aldrig havde sagt ja til den store og vigtige opgave, hvis klubben ikke havde fremlagt så ambitiøs en børnestrategi for fremtiden.

Jeg er selvfølgelig stolt af at den klub jeg er i, rent faktisk ikke bare siger tingene, men også fører dem ud i livet – Det vi skal skabe nu, glæder jeg mig til at være en del af” afslutter Kristian før ferien først kalder en lille stund – og arbejdet for alvor sætter ind.

Vil du læse mere om Slagelses børneafdeling, kan du gøre det her