Første aftaler på plads i SB&I

Selvom 2020 ikke har været det år, vi til nærmelig kunne forestille os, ændrer det ikke ved Slagelse B&I’s ambitioner om at fortsætte vores store satsning på talentudviklingen, og det nyligt offentliggjorte mål om 1. Division i 2024 på Harboe Arena.

Lige nu ved vi i Slagelse B&I ikke, præcis hvad sommeren kommer til at byde på, for flere af vores hold – men nu kan vi løfte et vigtigt slør for, hvordan en del af ledelsen i SB&I kommer til at se ud efter sommeren.

“Denne coronakrise, har været rigtig hård mod vores fodboldklub, og vil være det en rum tid endnu, men vi har hele tiden – og vi er hele tiden i gang med at arbejde for, at spillere, trænere/ledere og ikke mindst sponsorer, kan vende tilbage til det SB&I vi kender. Vores støttetiltag som ”Byen Bag Holdet” viser en fantastisk opbakning, som giver os troen på, at vi lykkes sammen med Slagelse og hele Vestsjælland …” udtaler formand Michael Birkedal. 

At coronakrisen skulle rykke ved klubbens ambitioner, afvises af formanden der tilføjer: 

”Alle kan nok se, at starten på rejsen har været noget anderledes end vi regnede med, men det gør ikke, at vi fjerner blikket fra målet – vi ved, at der er basis for topfodbold på Vestsjælland, det har historien vist, og den er tilmed bakket op af en analyse fra Idrættens Analyseinstitut, som helt klart viser, at Vestsjælland bakker op om topfodbold i vores område”, tilføjer Birkedal 

Sommerens første aftaler, bære netop præg af de satte mål

“Vi er rigtig glade for, at kunne offentliggøre, at vi har indgået en ny aftale med Søren Andersen, som SB&Is sportschef. Søren kender klubben ud og ind, og har været med i mange år – han er vigtig for rejsen mod 1. Division.
Søren kommer med den nye aftale til at arbejde målrettet med klubbens seniorafdeling – og skal som sportschef lede an i rejsen mod 1. Division, i 2024” udtaler Michael Birkedal.

En meget vigtig spiller i den kommende rejse, bliver også cheftræner Ulrik Balling:

“ Balling kender klubben og klubben kender Balling…
Vi har været, og er meget glade for vores samarbejde med Ulrik Balling, derfor har vi ikke været i tvivl om, at det skulle være netop Balling der skulle forblive på den vigtige post som cheftræner for vores seniorer”, udtaler sportschef, Søren Andersen

Sportschefen fortsætter: ”Balling har stor opbakning – og så har han den unikke evne, at han får utrolig meget ud af vores spillere, han er nemlig utrolig grundig”, afslutter Søren Andersen inden han med et smil tilføjer: “ … Og selvom nogle vil mene, at Balling ikke er ”vild sprælsk”, så kan jeg godt løfte sløret for, at der er ”stor puls”, og ingen er i tvivl om hvor man har ham, eller hvad han mener…”

Søren Andersen slutter: “Vi har det med at nå de mål vi sætter os, og det gør vi også denne gang –  derfor ser jeg også frem til en ny periode med Balling, hvor vi i fællesskab skal starte indfrielsen af de nye og ambitiøse mål for klubben.”

”Om det er muligt at nå de sportslige ambitioner, er ikke et spørgsmål vi dagligt stiller os i SB&I – vi arbejder målrettet hver dag på at blive bedre såvel sportsligt som kommercielt, og bliver vi ved med det, så kommer målet 2024 også i sigtekornet…” påpeger formanden i SB&I, Michael Birkedal 

SB&I går ikke på kompromis

Da Slagelse B&I lancerede strategien og planen, om 1. Division i 2024, har det hele tiden været under forudsætning af, at klubben ikke ville gå på kompromis med  satsningen på udviklingen af lokale og regionale fodboldtalenter.Med så store ambitioner for klubben, har vi i Slagelse B&I også været klar over, at vi blev nødt til at tilføre flere ressourcer til området, således at Søren Andersen kan arbejde målrettet med planen for seniorafdelingen, uden at klubben mister fokus på talentudviklingen. 

Derfor er det med glæde, at klubben også kan offentliggøre, at der nu er indgået aftale med nu tidligere Head Of Coaching i SB&I, Jonas Nielsen, der vil tiltræde som Talentchef, med ansvaret for børne/ungdomsafdelingen og talentudviklingen i SB&I.

Michael Birkedal:  “Der ligger mange års hårdt arbejde i SB&Is talent & eliteafdeling, et arbejde der er helt unikt for vores område, og hver gang jeg ser på hvor langt vi hele tiden rykker SB&I, bliver jeg så utrolig stolt over alle de trænere og ledere, som både nu og gennem tiden har bidraget til dette. Bl.a. rykkede vi to pladser frem på listen over Danmarks bedste talent & elite fodboldklubber – og SB&I er nu i DBUs ‘eksklusive top 20 klubber’ for talent & elite i hele Danmark.

 Det betyder alverden, at vi kan tilbyde et så højt niveau, ikke kun for SB&I, men også for alle vore omegnsklubber og samarbejdspartnere”, udtaler formanden, og tilføjer: “Nu er det bare vigtigt vi ikke mister fokus – godt på vej, er ikke det samme som at være i mål. Vi skal hver dag, lære af i går, og arbejde på, at i morgen bliver endnu bedre, det kan vi med de muligheder, fysiske rammer og samarbejde mellem erhvervsliv, uddannelsesinstitutionerne og Slagelse Kommune”, slutter Michael Birkedal